Molenda Nieruchomosci

Program Mieszkanie Plus

Środki przeznaczone na dofinansowanie wkładu własnego z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok, praktycznie już się skończyły. Po wyczerpaniu środków na 2018 program ten zostanie zamknięty. Nowe władze ogłosiły założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego elementem jest Mieszkanie Plus. Co to właściwie jest? Dla kogo jest przeznaczony?

Program składa się z trzech filarów:

1. Tani wynajem mieszkań- mieszkania do wynajęcia z opcją dojścia do własności, mają powstać na terenach należących do skarbu państwa, Jednostek Samorządu Terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Czynsz za mieszkanie w tym programie wynosić ma od dziesięciu do dwudziestu złotych za metr kwadratowy ( z opłatami eksploatacyjnymi), a dla osób zainteresowanych opcją późniejszego wykupu lokalu, cena będzie ok 20% wyższa. Kwoty zależeć będą głównie od lokalizacji budynku.

Program wprowadza także zabezpieczenie najmowanego mieszkania z możliwością dojścia do własności, w przypadku utraty pracy przez najemcę. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, to najemca będzie miał możliwość wykorzystania zgromadzonych na wykup mieszkania pieniędzy, na opłaty czynszowe.

Dla kogo?

Teoretycznie dla wszystkich (rodzin, singli, osób planujących założenie rodziny). W programie nie ma założeń narzucających jakiekolwiek ograniczenia wiekowe, czy też dochodowe. Informacje te będą jednak niezbędne do stworzenia punktacji oraz hierarchii osób oczekujących na mieszkanie. Pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne o niskich dochodach. Każdy będzie miał możliwość ubiegać się o lokal z programu, jednakże sytuacja rodzinna oraz materialna będzie miała znaczenie, kiedy owe mieszkanie otrzyma.

2. Budownictwo komunalne- zwiększenie wsparcia na budownictwo społeczne. Samorządy terytorialne w ramach tego programu będą mogły starać się o dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych. Wsparcie rządowe ma wynosić od 35 do 55% kosztów. Samorządy, spółki gminne TBSy będą miały także możliwość otrzymania kredytu na preferencyjnych warunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego.

3. Oszczędzanie na cele mieszkaniowe- wprowadzenie indywidualnych kont mieszkaniowych, na których będzie można odkładać pieniądze na cele mieszkaniowe (np. remont lub kupno nieruchomości). Zachętą do systematycznego wpłacania pieniędzy na konto będą premie udzielane ze środków publicznych. Pięć lat ma być minimalnym okresem oszczędzania na IKM. Program ten ma ruszyć po zakończeniu MdM, czyli w 2019 roku.

Za kilkanaście miesięcy mają powstać pierwsze budynki z programu Mieszkanie Plus. Wówczas będziemy mogli ocenić jaki wpływ ma to na rynek nieruchomości w naszym kraju.