Molenda Nieruchomosci

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika przy zakupie nieruchomości?

Usługi pośrednika nieruchomości przy zakupie nieruchomości

Zakup nieruchomości (w pewnym sensie) można porównać do zakupu samochodu. Szukamy ofert na portalach, umawiamy się na oględziny i podejmujemy decyzję o zakupie. Możemy także pójść do salonu i zamówić interesujące nas nowe auto.

Podobnie wygląda procedura przy zakupie nieruchomości. Przeglądamy oferty dostępne na portalach, oglądamy je i podejmujemy decyzje. Kupując nowe mieszkanie lub dom idziemy do biura sprzedaży dewelopera i wybieramy preferowaną nieruchomość (oczywiście możemy też samemu wybudować dom, wówczas pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu działki przed jej zakupem).

Jeżeli nie znamy się na motoryzacji, kupując samochód używany możemy skorzystać z pomocy znajomych, którzy posiadają większą wiedzę na ten temat, możemy sprawdzić samochód u mechanika, na stacji diagnostycznej lub zaufać swojej intuicji i nabyć auto samemu. Korzystając z pomocy osób z większą wiedzą zmniejszamy ryzyko, że samochód będzie wymagać znacznych dodatkowych nakładów, jest niesprawny lub w ogóle nie może być zarejestrowany w naszym kraju.
Z im bardziej profesjonalnej pomocy skorzystamy, tym bardziej zmniejszymy ryzyko wystąpienia takich sytuacji.

Kupując nieruchomość również możemy skorzystać z pomocy znajomego z większą od nas wiedzą lub skorzystać z usług licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Możemy też zaufać swojej wiedzy i liczyć, że wszystko będzie w porządku. Wszystko wygląda bardzo podobnie, ale nie do końca.

Najeży pamiętać, że zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z ze znacznie większym ryzykiem aniżeli zakup samochodu. Może się bowiem okazać, że kupiliśmy nieruchomość z dożywociem (prawem do dożywotniego zamieszkania przez osobę, której to prawo przysługuje), działkę „budowlaną” na której jednak nie możemy nic wybudować, dom będący samowolą budowlaną itp. Zatrudnienie licencjonowanego pośrednika praktycznie do zera ogranicza możliwość wystąpienia takich nieprzyjemnych zdarzeń. Pamiętajmy też, że notariusz nie będzie sprawdzał, czy działka jest odpowiednia do zabudowy, czy z domem jest wszystko w porządku itd. Notariusz sporządza akt na podstawie oświadczeń stron umowy i to w kwestii kupującego jest sprawdzenie, czy wszystko co mówi sprzedający jest prawdą.

Pośrednik nie tylko zweryfikuje stan prawny nieruchomości. Będzie także poszukiwał odpowiednich ofert, zgodnych z przedstawionymi kryteriami na portalach internetowych oraz w systemach współpracy pomiędzy pośrednikami. Ponadto obejrzy z Państwem nieruchomość i może pomóc dostrzec coś, czego w emocjach nie zauważą klienci. Pośrednik pomoże Państwu także przejść całą procedurę formalną zakupu nieruchomości.