Molenda Nieruchomosci

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika przy sprzedaży nieruchomości?

skrócenie czasu sprzedaży,
odpowiednie skierowanie i wyróżnienie oferty,
weryfikacja stanu prawnego,
pomoc w zgromadzeniu dokumentacji,
system wymiany ofert MLS (wymiana ofert pomiędzy pośrednikami),
weryfikacja stanu prawnego i potencjalnych dodatkowych opłat!

Na forach internetowych można odnaleźć wiele wpisów typu: „po co Ci pośrednik, samemu łatwo sprzedać mieszkanie”, „jak można płacić pośrednikowi za szukanie nieruchomości, przecież można samemu wybrać odpowiednią z setek dostępnych ofert” itp. Tego rodzaju wpisy znajdziemy w zależności, czy zaglądamy na fora internetowe dla kupujących, czy sprzedających nieruchomość.

Analizując tylko te dwa komentarze można zadać sobie pytanie: skoro na rynku są setki ofert to, czy faktycznie tak łatwo jest sprzedać nieruchomość? Jest to jedna z pierwszych myśli jaka może się nasunąć po analizie dwóch rodzajów forów. Jeżeli na portalach internetowych jest tak wiele nieruchomości do sprzedaży, to może okazać się, że bez pomocy profesjonalnego pośrednika sprzedaż naszej nieruchomości będzie trwała bardzo długo. Pośrednik potrafi odnaleźć potencjał nieruchomości i skierować ofertę do konkretnej grupy klientów, co może znacznie skrócić czas sprzedaży. Ponadto dzięki odpowiedniemu przekazaniu oferty będzie ona widoczna i nie zaginie wśród setek innych.

Aby sprzedać nieruchomość nie wystarczy zamieścić ogłoszenie na portalach internetowych i czekać aż klient się zgłosi. Konieczne jest także poświęcenie czasu na prezentację, załatwianie wszystkich formalności. Pośrednik pomoże w zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji, zweryfikuje stan prawny i sprawdzi, czy sprzedaż nie będzie wiązała się z dodatkowymi podatkami, czy też opłatami. Oprócz tego pośrednik współpracuje z innymi biurami nieruchomości i szuka potencjalnego kupca także w innych agencjach. Ma on dostęp do specjalnego systemu MLS, czyli systemu wymiany ofert pomiędzy pośrednikami.

Zatrudnienie pośrednika może także pozwolić zaoszczędzić pieniądze. Wykwalifikowany agent sprawdzi, czy sprzedaż jest w ogóle możliwa przy danym stanie prawnym nieruchomości. Zapobiegnie to sytuacji, w której u notariusza okazuje się, że nie może dojść do podpisania aktu, co oznacza poniesienie znacznych kosztów dla stron transakcji. Ponadto przed sprzedażą pośrednik sprawdzi, czy właściciel po sprzedaży nie będzie musiał zapłacić podatków lub innych opłat. Pamiętajmy też, że notariusz sporządza akt na bazie oświadczeń stron i weryfikuje tylko podstawowe informacje odnośnie nieruchomości.