W poniższym wpisie postaramy się w prosty sposób wyjaśnić Państwu czym jest wspólnota mieszkaniowa oraz w jaki sposób powstaje.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
Zgodnie z art. 6. Ustawy o własności lokali wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
Tłumacząc na język polski: wspólnota mieszkaniowa, to wszyscy właściciele lokali, które znajdują się w budynku (lub budynkach) posadowionym na tej samej działce. W praktyce możemy rozróżnić trzy sytuacje:
- Kiedy na jednej działce posadowiony jest jeden budynek wielolokalowy: wówczas wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele i współwłaściciele wszystkich wyodrębnionych w budynku lokali. Może być to budynek jednoklatkowy, ale także wieloklatkowy.
- Kiedy na jednej działce posadowionych jest kilka budynków: wówczas wspólnotę tworzą właściciele i współwłaściciele wszystkich lokali wchodzących w skład wszystkich budynków.
- Kiedy na jednej działce posadowiona jest ?część? budynku wielorodzinnego: wówczas osobną wspólnotę tworzą właściciele lokali z części budynku, który stoi na danej działce.
Takie sytuacje występują, kiedy grunt pod budynkiem wielolokalowym, został podzielony na kilka osobnych działek np. klatka A,B w bloku jest na działce nr 1, natomiast klatka C,D położona jest na działce nr 2. Mamy wtedy do czynienia z dwiema osobnymi wspólnotami mieszkaniowymi. Pierwszą tworzą właściciele lokali w klatkach A,B, natomiast drugą w klatce C,D.
Wspólnota mieszkaniowa może:
- nabywać prawa- to nic innego jak nabywanie rzeczy, być stroną umowy itp.
- zaciągać zobowiązania- np. możliwość zaciągnięcia kredytu na przeprowadzenie remontu
- może pozywać- WM może pozywać do sądu np. dłużników,
- być pozywana- WM może zostać pozwana i odpowiadać przed sądem np. o odszkodowanie, niezgodną z prawem uchwałę itp.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa. Oznacza to, że powstaje automatycznie po wyodrębnieniu pierwszego lokalu w budynku wielolokalowym. Przykładowo WM powstanie automatycznie w momencie, kiedy pierwszy klient w nowym, deweloperskim budynku podpisze akt notarialny kupna-sprzedaży lokalu ( tak zwana umowa ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności/ sprzedaży lokalu). W takim akcie formalnie wyodrębnia się osobną własność lokalu i z mocy prawa tworzy się Wspólnota Mieszkaniowa.
Ze wspólnoty mieszkaniowej nie można ?wyjść?, zrezygnować, czy też przyłączyć się do innej. Jest to ?przynależność? obowiązkowa i wynika z własności lokalu, która jest nieoderwalnie związana ze współwłasnością części wspólnych nieruchomości.
Rozróżniamy dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych:
- Mała WM- do 3 wyodrębnionych lokali.
- Duża WM- od 4 wyodrębnionych lokali.
Różnice między małą, a dużą Wspólnotą Mieszkaniową wyjaśnimy w kolejnym artykule.